30.4.2009

Pripjať neboli Město duchů

Pripjať (ukrajinsky: При́п'ять, rusky: При́пять) je opuštěné město v Polesí na Ukrajině, v těsné blízkosti jaderné elektrárny Černobyl. Budování města bylo oficiálně zahájeno 4. února 1970, město mělo sloužit k ubytování přibližně 50 000 pracovníků elektrárny Černobyl.

Po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl v odpoledních hodinách začala evakuace celého města, která trvala několik dní. Byl vypnuty plyn, voda, dálkové topení a elektřina. Evakuace měla být původně jen na tři dny, vláda SSSR však jeho obyvatelům lhala a věděla, že to je navždy.

Mnoho obyvatel města zemřelo na nemoci z ozáření, zbytky se přestěhovaly. Když město opustili, nebylo mu ani celých šestnáct let.

Dnes je Pripjať „město duchů“ vybydlená zóna, z domů i občanského vybavení jsou ruiny a rozvaliny. Město je stále zamořené, především cesiem a bude muset uplynout nejméně dalších 150 let od havárie, než radioaktivita klesne na úroveň, která neškodí. Pak bude možno např. zbytky města zbourat a postavit město nové. V posledních letech sílí snahy o vybudování skanzenu z tohoto města - jako věčnou výstrahu před lidskou nezodpovědností a neúctou k přírodním zákonům. Po evakuaci lidí z této oblasti zůstalo vše, tak jak to tamní obyvatelé zanechali. Na prádelních šňůrách stále visí prádlo kývající se ve větru, velké Ruské kolo je stále dominantou celé Pripjati a vystavené zboží v obchodech stále přetrvává.

Zdroj: www.ocernobyl.sweb.cz - © 2021 Jan Laštůvka - john.l@email.cz